Aizvērt

Iegūst ceļazīmi uz Rīgu

2019. gada 17. aprīlī, 08:00
Raksta autors: Inta Jansone
Iegūst ceļazīmi uz Rīgu
Latvijas skolu šaha olimpiādes Kurzemes finālā vidusskolu grupā par līderi kļuva kuldīdzniece Vanesa Pļavarāja.
Foto: Lāsma Reimane
Latvijas skolu šaha olimpiādes Kurzemes finālā Kuldīgā 16 mājinieku ieguvuši tiesības 15. maijā cīnīties finālā Rīgā. No Kuldīgas startējis 31 dalībnieks.
Kurzemē sacentās 128 bērni un jaunieši arī no Skrundas, Liepājas, Grobiņas, Rucavas, Pāvilostas, Ventspils, Dundagas un Talsiem.


GODALGAS TRIJĀS GRUPĀS

Vidusskolas grupā pirmās trīs vietas ieņēma liepājnieki, kuldīdznieku Kārli Krūmiņu atstājot 4. vietā. Savukārt jaunietēm godalgotajās vietās mājinieces: pirmā – Vanesa Pļavarāja, otrā – Valērija Nikola Āboltiņa, trešā – Rēzija Kudore.

Pamatskolas grupā zēniem kuldīdznieks Hugo Teodors Pupiņš izcīnīja 9. vietu, Valters Jūrmalis – 12. Meitenēm pārliecinoši uzvarēja Ance Reiha, bet Elīnai Urbānei 7. vieta.

Sākumskolas zēniem pirmajās piecās vietās – kuldīdznieki: Renārs Prūsis, Benjamins Emanuēls Pupiņš, Krists Vilnītis, Matejs Pētersons un Miķelis Kārlis Šteinbergs. Meitenēm Elīzai Marisai Vītoliņai 2. vieta, Annai Poriņai ceturtā, Diānai Diedišķei un Paulai Ruņģevicai 6.–7. vieta, Emīlijai Dabrai un Annai Osei 11.–12. vieta.

Pamatskolas grupas līderi A.Reihu Kurzemnieks sastapa nelielā pārtraukumā: „Man ir seši punkti no sešiem, jāgaida vēl pēdējā kārta. Taču izskatās, ka šī ir mana diena – viss padodas.” Vidusskolnieču līderes V.Pļavarāja un V.N.Āboltiņa atzīst, ka grupa liela un pretinieki spēcīgi: „Bija arī vājāki, bet mums labāk patīk spēlēt ar spēcīgajiem, tāpēc, ka, vērojot viņus darbībā, var mācīties.”

Latvijas skolu šaha olimpiādes finālā spēlēs ap 300 jauniešu un no mūsējiem piedalīsies: vidusskolēniem V.Pļavarāja, V.N.Āboltiņa, R.Kudore, Līva Vaivade, Valts Vaivads, Ģirts Zīle un Rolands Freibergs, pamatskolēniem A.Reiha, Raivo Šteinbergs, Krišs Sproģis, Kristers Feldmanis, sākumskolēniem Nellija Jēkabsone, E.M.Vītoliņa, R.Prūsis, B.E.Pupiņš un K.Vilnītis.


KAD JĀSPĒLĒ AR MEISTARIEM

Organizatori bija sarūpējuši pārsteigumu: simultānspēli ar pieredzējušajiem šahistiem. Kurzemes finālā to vadīja lielmeistare, četrkārtēja Latvijas čempione Ilze Bērziņa, FIDE meistare, Latvijas čempione, novadniece Linda Krūmiņa, kā arī pieredzējušais Kuldīgas novada sporta skolas treneris Viktors Šteinbergs.

Ilze un Linda savus septiņus pretiniekus atstāja sausā jeb uzvarēja ar 7:0, bet treneris astoņus pretiniekus pieveica ar 7,5 pret 0,5. V.Šteinbergam pretī varēja sēsties visi, tikai ne Kuldīgas bērni, jo organizatori vēlējās dot iespēju uzspēlēt ciemiņiem, savukārt pret čempionēm spēlēja pilsētu un šaha centru pārstāvji.

„Esmu priecīga, redzot, cik daudz bērnu un jauniešu spēlē šahu,” sacīja I.Bērziņa. „Tas kļūst arvien populārāks. Jo vairāk to spēlēs, jo vairāk gudrāku cilvēku būs, viņiem būs lielāka koncertēšanās spēja.” Ilze spēlē jau teju 30 gadus un uzskata, ka joprojām ir, ko mācīties: „Šahs visu laiku attīstās – parādās jaunas partijas, jaunas teorijas.” Savukārt L.Krūmiņa par simultānspēli sacīja: „Nevienam nepatīk zaudēt, bet nekad neesmu ļāvusi vājākajam uzvarēt. Viņam jārod motivācija, jāsaprot, ka panākumus un uzvaras var gūt tikai ar lielu darbu.”

Pēc sacensībām notika arī konkurss, kurā 20 dalībnieki varēja risināt šaha uzdevumus no L.Krūmiņas un I.Bērziņas partijām. Viņas jauno sportistu veikumu novērtēja tā: „Bērni tika galā labi un uzdevumus risināja ar entuziasmu.”

Vēl pie balvām, ko sarūpējusi pašvaldība, tika seši labākie kuldīdznieki. Arī katra mācību iestāde saņēma īpašo Eiropas Šaha savienības diplomu, ko gādājusi un parakstījusi tās viceprezidente, agrākā kuldīdzniece Dana Reizniece-Ozola.


VĒLAS POPULARIZĒT

Latvijas skolu šaha olimpiāde notiek otro gadu, un organizatore ir vēl viena mūsu novadniece Nellija Maklakova. Viņa pārliecinājusies, ka jaunatnes interese aug un to apliecinot dalībnieku skaits – vairāk nekā 1000 audzēkņu no 170 skolām. „Priecē, ka olimpiāde, kas notiek ar Latvijas Šaha federācijas atbalstu, mācību iestāžu vidū guvusi plašu rezonansi. Pērn bija daudz jāiegulda skaidrojošajā darbā, šogad šaha pulciņi par olimpiādi interesējās paši un jau laikus,” saka N.Maklakova.

Olimpiādei ir trīs posmi. Pirmajā katra skola trīs vecuma grupās (1.–4., 5.–9., 10.–12. klase) izvirzīja trīs labākos zēnus un meitenes, kuri piedalās reģionu finālos. Tie jau notikuši Vidzemē (Valmierā), Kurzemē (Kuldīgā) un Zemgalē (Jelgavā), bet būs vēl Latgalē un Rīgā. Katrs reģions noskaidro trīs labākos gan meitenēm, gan zēniem, kuri cīnīsies Latvijas finālā. Tam atsevišķi varēja pieteikties šahisti vismaz ar pirmo sporta klasi, savukārt reģionos drīkstēja piedalīties spēlētāji līdz otrajai sporta klasei.

Plānots, ka finālā būs ap 300 skolēnu – no katra reģiona 18 labākie jaunie skolu šahisti, kā arī 200 audzēkņu ar pirmo sporta klasi.

Olimpiādes mērķis ir noskaidrot, kā skolēni māk spēlēt šahu, cik skolās ir šaha pulciņš vai šaha stunda, kā palīdzēt tām, kuras vēlas šo sporta veidu ieviest ikdienā. „Gribam jauniešu vidū šahu popularizēt arī lietderīgu brīvā laika pavadīšanu,” teic N.Maklakova.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kāds ir darbs attālināti?
Man tas ir atklājums
Ir ērts
Ietaupa laiku un citus resursus
Ir sarežģīts
Nav produktīvs
Ir apgrūtinošs
Nevaru pateikt; nestrādāju attālināti
Kurzemnieks Horoskopi